🔸Kripto Para

Klasik para anlayışından farklı olarak ortaya çıkan kripto para tamamen dijital, şifrelenmiş, fiziksel gerçekliği olmayan, belirli bir kuruluş tarafından çıkarılmayan, son yıllarda dünyada ve ülkemizde ciddi oranda yaygınlaşan yeni bir alternatif takas aracıdır. Dijital paralar kâğıt paraların (fiyat money) temsilidir, elektronik olarak saklanabilir ve transfer edilebilir özelliği vardır. Fiat money ise; cüzdanımızdaki kâğıt paranın karşılığıdır. Cebimizdeki fiziksel cüzdanımızda kağıt paramız var ise; bununla kripto para almamız mümkündür. Fiziksel cüzdanımızdaki para tipinin (Euro, dolar, TL… vb.) bir önemi yoktur.   Kripto para, blockchain teknolojisinin ilk çocuğudur aslında. Şöyle ki; karşılıksız çoğaltılan kâğıt paraların alım gücünün düşmesi sebebiyle, insanların arzları sabit olan paralara yönelmesi ile ortaya çıkmıştır. Teknolojinin gelişmesi paranın sanallaşmasını da beraberinde getirmiştir.

Kripto Para Geçmişi

Kripto paraların çıkış sebebi 2008’de patlak veren küresel finans krizidir. Yaşanan finans krizi finans sisteminde pek çok değişime sebep olmuş, merkez bankaları ve finans kurumlarına duyulan güveni azaltmıştır. Kripto paralar, finans piyasalarının çöküşü ile ABD Doları ve Euro gibi güçlü rezerv para birimlerine alternatif bir model olarak ortaya çıkmıştır.

Blockchain protokolü için bilinen ilk öneri, Dr. David Chaum’un 1982 yılında yayınladığı doktora tezidir. 1983’te kripto para kavramını ilk kez dile getiren kişidir. 2008’ de Satoshi Nakamoto takma ismiyle bilinen, bir kişi mi grup mu hala belli olmayan, “Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi” başlıklı teknik kılavuzunu (White Paper) yayınladı. Sistem, bankalar ve finansal kurumlar gibi aracılara duyulan ihtiyacı bitirme ihtimali yani merkeziyetsiz bir finansal sistem inşa etmeyi hedeflemişti. Bir yıl sonra kişiler arasında kurulan dijital para sisteminin kodlaması yapıldı ve ilk Bitcoin transferi Satoshi Nakamoto ve bilgisayar programcısı Hal Finney arasında 50 BTC şeklinde gerçekleşti.

Bitcoin ile ilk alışveriş bir pizza satın alınması idi. Laszlo Hanyecz isimli bir kişi 2 adet pizza siparişi için 10.000 Bitcoin ödemesi gerçekleştirdi. O zamanlar 1$, 1309 Bitcoin idi. Günümüz Bitcoin değeri düşünüldüğünde oldukça pahalı bir sipariş olduğu akla gelebilir. Siparişin verildiği 22 Mayıs tarihi Dünya Pizza günü olarak kutlanıyor.

Kripto Para Çeşitleri

COİN: Kendine ait bağımsız bir Blokzincire sahip para birimidir.

TOKEN: Var olan bir Blokzinciri üzerine inşa edilmiş bir kripto para birimidir. Bir token; değeri, hizmeti veya bir ürünü temsil edebilir. Günümüzde tokenler, çoğunlukla Ethereum Blokzinciri üzerinde yer alır. Bu tokenler ethereum cüzdanı içinde saklanırlar.

STABLE COİNS: Stabil, durgun bir şekilde kâğıt paraları izleyen coinlerdir. Örneğin USDT(Tether), USDC, Dai.. gibi.

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 28,097.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,777.64
  • xrpXRP (XRP) $ 0.451440
  • polkadotPolkadot (DOT) $ 6.06
  • algorandAlgorand (ALGO) $ 0.212049
  • neoNEO (NEO) $ 12.31
  • chilizChiliz (CHZ) $ 0.120992
  • huobi-tokenHuobi (HT) $ 3.69