🔸Lightning Network Nedir?

Bitcoin’in Lightning Network (LN), Bitcoin’in ağına eklenen, işlemlerin blok zinciri dışında yapılmasını sağlayan ikinci bir katmandır. Lightning Network, işlem işleme sürelerini hızlandırmak ve Bitcoin’in blok zincirinin ilgili maliyetlerini azaltmak için tasarlanmıştır. Ancak, Lightning Network’ün hala kendisiyle ilişkili maliyetleri vardır ve dolandırıcılığa veya kötü niyetli saldırılara açık olabilir. Bitcoin’in fiyat dalgalanmaları, kripto paranın Lightning Network kullanımını sınırlandıran popüler bir ödeme yöntemi haline gelmesini engelleyebilir.

Özetle, (lightning) yıldırım ağı, katılımcıların dijital cüzdanlarını kullanarak herhangi bir ücret ödemeden birbirleri arasında bitcoin aktarmalarına olanak tanır. İki kullanıcı arasında, birbirleriyle işlem yapabilmeleri için ödeme kanalları oluşturulur, yani zincir dışı işlemler. Lightning ağı, Bitcoin’in blok zincirine eklenen başka bir katmandır, böylece katılımcılar arasında mikro ödemeleri işleyebilir. Ayrıca Bitcoin madenciliği yazımıza göz atmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Örnek olarak Ahmet ve Mehmet sık sık birbirlerine hızlı ve düşük maliyetle para gönderiyor olsunlar; bunun için lightning network üzerinden bir kanal kuruyorlar, kendilerine ait kullanıcı anahtarları ile girebilecekleri çoklu imza cüzdanı oluşturmaları gerekiyor. Karşılıklı olarak para aktarabiliyorlar ve işlem sonunda kimin ne kadar para tutarı olduğunu kullandıkları imza protokelleri ile belirleniyor. Böylelikle sistemde sınırsız işlem yaparak kayıt altında tutabiliyorlar.

Ağın amacı, kullanıcılar arasında herhangi bir ücret veya gecikme olmaksızın ödemelerin yapılabileceği kanallar oluşturmaktır. İşlemlerin zincir dışı yapılmasına izin vererek, işlem süresi ve zincir üstü ağ üzerinden yapılan işlem sayısı iyileştirilebilir. 

Bitcoin’in Lightning Network’ünde ve aynı anda işlem ücretlerini düşürürken ölçeği artırma yeteneği ile ilgili zorluklar devam ediyor. Bununla birlikte, teknolojinin çekirdek ekibi yeni kullanım durumlarını dahil etti ve ek özellikler araştırıyor. Sonuç olarak, 2021 ve sonrasında ağın iyileştirilmesi nedeniyle önemli gelişmeler mevcut.

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 27,858.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,763.36
  • xrpXRP (XRP) $ 0.448272
  • polkadotPolkadot (DOT) $ 6.02
  • algorandAlgorand (ALGO) $ 0.210337
  • neoNEO (NEO) $ 12.19
  • chilizChiliz (CHZ) $ 0.120258
  • huobi-tokenHuobi (HT) $ 3.69