Mum Grafikleri

Teknik analizde mum grafikleri varlığın o saat aralığındaki açılış, kapanış ve en düşük ile en yüksek değerlerini gösterir. Kullanıcı mum grafikleri ile birlikte göstergeleri kullanarak piyasa hakkında analizler yapar. Aynı zamanda mum grafikleri piyasada belirsizlik olup olmadığını, trend yönünün ne olduğunu, trend değişiminin olup olmadığını volatiliteyi ve hacmi gösterir.

mum grafikleri

Mumları Okumak

Yeşil mum, piyasada olumlu bir havanın ve çıkışın olduğunu anlatır. Mum gövdesi ne kadar uzun olursa satın alma ilgisi o kadar yüksektir diyebiliriz. Kırmızı mumsa, piyasada olumsuz bir havanın hakim olduğunu ve düşüşü gösterir. Kırmızı mumun gövdesi ne kadar büyükse satış baskısı o kadar fazladır.

Mumun altıda ve üstünde oluşan çizgiler ise “Gölgeler” ve “Fitil” olarak isimlendirilir. Mumun üstünde oluşacak fitil fiyatın test ettiği ancak orada kalamadığı en yüksek seviyeyi gösterir. Mumun altında oluşan fitil ise fiyatın gördüğü en düşük seviyeyi ifade eder.

Doji Mum Nedir?

Mum açılış ve kapanış değerlerinin birbirine çok yakın veya aynı olduğu durumlarda oluşan mum grafiğidir. Doji, piyasada belirsizliğin olduğunu, alıcı ve satıcıların yenişemediğini gösterir. Dojinin 4 çeşidi vardır.

Belden Tutma (Bullish Belt Hold)

Piyasada düşüş trendi içerisinde oluşur. Piyasada fiyatlar günün en dibinde açılır ve en yüksek değerde kapanır. Belden tutmada uzun yeşil bir mum oluşur ve mumun alt fitili olmaz. Önceki mum çubuğundan daha aşağıda açılış göstermelidir. Trende bakarak düşüşün devam edeceği beklenir ancak çok hızlı alımlarla piyasa yönünü yukarı çevirir. Bu mumun oluşmasıyla yükseliş trendi başlayabilir. Ayrıca teknik analizde formasyonlar yazımızı okumak için formasyonlar başlığına göz atabilirsiniz.

Asılı Adam Formasyonu (Bearish Hanging Man)

Bu formasyon çekiç mumu ile oluşur. Mum yeşil veya kırmızı olabilir. Genellikle trend tepelerinde görülür. Trendin döndüğünü gösterir. Trendin döndüğünü teyit etmek için alt fitilin orta noktası baz alınır. Bir sonraki mum bu seviyenin altında kapanış yapmalıdır. Bu mum için stop seviyesi çekiç mumundan sonra gelen mumun üst fitil noktasıdır.

Çekiç Formasyonu

Bu formasyonda oluşan çekiç mumu genelde trend diplerinde görülür. Mumun üst fitili yoktur, gövdesi kısa ve kuyruğu yani alt fitili uzundur. Şekil olarak çekice benzemektedir. Bu mum dönüş sinyali verir. Trendin döndüğünden emin olmadan işlem açılmamalıdır.

Kayan Yıldız (Shooting Star)

Kayan yıldız formasyonunda uzun yeşil bir mum ve devamında çekiç formasyonunda oluşan bir kırmızı çekiç mumu görülür. Genellikle yükselen trendde görülür ve trend dönüşünü ifade eder.

Yutan Boğa (Bullish Engulfing Pattern)

Piyasanın düşüşte olduğu bir aralıkta gerçekleşir. kendinden önce oluşan kırmızı mumu tamamen kaplayacak büyüklükte oluşan bir yeşil mum yutan boğa olarak tanımlanır. önce kırmızı kısa bir mum oluşur, ardından oluşan yeşil mum kırmızı mumu tamamen yutacak büyüklüktedir. Bu hareketle düşüş trendi yavaşlar ve alıcılar devreye girmiş demektir. Alış baskısı satış baskısından daha kuvvetlidir ve sonucunda trend dönüşü gözlemlenir.

Yutan Ayı (Engulfing)

Genellikle yükseliş trendi sonunda oluşur. Yutan boğada görülen mumların tam tersi görülür. Oluşan kısa yeşil mumdan sonra bu mumu tamamen yutacak bir kırmızı mum görülür. Bu formasyonda satış baskısı alım baskısından daha kuvvetlidir ve sonucunda trend aşağı yönlü dönüş gösterir.

Hamile Boğa (Bullish Harami Pattern)

Bu formasyonda kırmızı bir mumdan sonra kırmızı mumun gövdesi içinde kalacak bir yeşil mum oluşur. İlk olarak kırmızı mum oluşur ve oluşan yeşil mum tamamen kırmızı mumun içinde kalır. Bu mumlar piyasada oluşan uyumsuzluk sonucu oluşur. Kesin olmamakla birlikte trend dönüş hareketi olarak tanımlanabilir.

Hamile Ayı (Bearish Harami Pattern)

Hamile boğa formasyonunun tam tersidir. İlk oluşan yeşil mumdan sonra bir kırmızı mum oluşur. Oluşan kırmızı mum kendinden önceki yeşil mumun gövdesinde kalır. Trenddeki bozulma nedeniyle artık yatırımcı piyasadaki yükselişin devam edeceğinden emin değildir.

Delen Mumlar (Piercing Line Pattern)

Düşen piyasa hareketinde dipte görülen bir formasyondur. İlk olarak bir kırmızı mum oluşur. Ardından oluşan yeşil mum kırmızı mumun etkisinde daha aşağı seviyede açılır ve kırmızı mumun gövdesinin yarısında kapanır. Yeşil mum kırmızı mumun üstünde kapatmaz ancak yatırımcılar artık fiyatın daha fazla düşeceğine ihtimal vermedikleri için alıma başlarlar.

Kara Bulut Ayı (Dark Cloud Cover)

Bu formasyon adından da anlaşılacağı üzere yükseliş trendi üzerinde oluşan bir kara buluttur. Yükseliş içinde bir düşüş tehlikesinin belirmesiyle oluşur. İki mum çubuklu bir tepeden dönüş sinyali yaratır. Önce yeşil mum gözlenir. Ardından gelen kırmızı mum tepede bir boşluk bırakarak oluşur ve önceki yeşil mumun yarısında kapanış yapar. Kırmızı mum yeşil mumun gövdesinin altına kapanış yapmaz. Bu formasyonda ayılar ağırlık kazanır ve trend dönüşü başlar.

Üç Yeşil Asker (Three Green Soldiers)

Üç yeşil asker formasyonunda her mum kendinden önce gelen yeşil mumun gövdesinin içinde açılır ve daha yüksek seviyede kapanış yapar. Piyasa için güçlü bir dönüş sinyalidir. Üç normal boyda yeşil mumla oluşur. Her mum kendinden önceki mumdan daha yüksekte kapanış yaparak dönüş başlatır.

Üç Siyah Karga (Three Black Crows)

Üç yeşil asker formasyonunun tam tersidir. Her kırmızı mum kendinden önceki kırmızı mumun gövdesinde açılır ve daha aşağı seviyede kapanır. Potansiyel bir dönüş sinyali yaratır. Genellikle yükseliş trendinin tepesinde veya tepeye yakın bir bölgede oluşur.

Sabah Yıldızı (Morning Star)

Düşüş trendi içerisinde gözlenir. Toplam üç mumdan oluşur ve çok net dipten dönüş sinyali yaratır. Oluşan ilk mum kırmızı gövdelidir. Ardından gelen mum kısa ve yeşildir. Üçüncü ve son mum ise yeşil ve kırmızı mumun gövdesi içindedir. Oluşan ilk kırmızı mum düşüş trendine ait bir mumdur ancak sonrasında oluşan ve aşağı doğru boşluk oluşturan kısa gövdeli yeşil mum ve ardından gelen gövdeli mum trend dönüşünün olabileceğini gösterir.

Akşam Yıldızı (Evening Star)

Sabah yıldızı formasyonunun tam tersidir. Toplam üç mumdan oluşur. Genellikle yükseliş trendinin içinde oluşur ve güçlü bir dönüş sinyali yaratır. Oluşan ilk mum yeşildir. Daha sonra sonra oluşan kısa yeşil mum tepede boşluk bırakır ve ardından gövdeli bir kırmızı mum oluşur. Trendde önemli bir yön değişikliğinin göstergesidir.

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 23,712.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,646.52
  • xrpXRP (XRP) $ 0.416008
  • polkadotPolkadot (DOT) $ 6.44
  • algorandAlgorand (ALGO) $ 0.252222
  • huobi-tokenHuobi (HT) $ 5.19
  • chilizChiliz (CHZ) $ 0.137705
  • neoNEO (NEO) $ 8.36